Τρίτη 25 Αυγούστου 2009

"Καθάρισε" ο Βελίτσκοβιτς για τη Σερβία

Πιο ουσιαστική και αποτελεσματική ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο η Σερβία κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο 23ο Τουρνουά Ακρόπολις στο ΟΑΚΑ με θύμα τη Λιθουανία και σκορ 78-70 Οι Σέρβοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αφού προηγήθηκαν 19-13 στο δεκάλεπτο και 38-31 στο ημίχρονο με πρώτα βιολιά τους Τρίπκοβις και τους ψηλούς Κρστιτς και Πέροβιτς ενώ στην τέταρτη περίοδο ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους. Η Λιθουανία κάπως ανορθόδοξα προσπαθούσε να μπει στο παιχνίδι με αξιώσεις αλλά τα συνεχή άστοχα σουτ τριών πόντων (1/10 στο ημίχρονο, 2/23 στο φινάλε) δεν τους το επέτρεψαν παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Λίνας Κλέιζα. Η διαφορά πάντως μειώθηκε στους 4 πόντους (69-65) τρία λεπτά πριν τη λήξη, όμως ένα τρίποντο του Βελίτσκοβιτς έκοψε τα όνειρα των Λιθουανών. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΣΕΡΒΙΑ: Πόποβιτς 12, Τέπιτς 2, Ερτσεγκ 8, Μάρκοβιτς 2, Τρίπκοβιτς 13, Κρστιτς 11, Πέροβιτς 8, Βελίτσκοβιτς 14, Ραντούλιτσα, Μπιέλιτσα, Τεοντόσιτς 3, Πάουνιτς 5. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μαζούτις, Καλνιέτις 6, Μασιούλις 4, Ντ.Λαβρίνοβιτς, Λουκάουσκις 2, Ντελινικάιτις 2, Γιασάιτις 6, Κλέιζα 19, Κ.Λαβρίνοβιτς 2, Πετραβίτσιους 17, Γιαβτόκας 11, Γιομάντας 1.