Σάββατο 29 Αυγούστου 2009

Στον τελικό του Εφες Πίλσεν Καπ η Κροατία

Την παρουσία της στον τελικό του 8ου Εφες Πίλσεν Καπ εξασφάλισε η Κροατία που νίκησε εύκολα τη Λετονία στον πρώτο ημιτελικό με 96-81. Η Λετονία πρόβαλε αντίσταση μέχρι το 22ο λεπτό της αναμέτρησης όσο δηλαδή άντεξαν Καμπάλα και Μπέρζινς. Η Κροατία είχε ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή και ξέφυγε 46-39 στο τέλος του ημιχρόνου. Η Λετονία ισοφάρισε 46-46 αλλά ένα 8-0 σερί της Κροατίας με τους Πόποβιτς και Ούκιτς ανέβασε τη διαφορά για να ανέβει η διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (61-49) και να παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα έως το τέλος της περιόδου (75-62). Στην τελευταία περίοδο η Κροατία που είχε επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων απλά κράτησε τη διαφορά. Τους πόντους των δύο ομάδων πέτυχαν: ΚΡΟΑΤΙΑ; Ούκιτς 17 (8 ασίστ), Κους 12, Πόποβιτς 13, Βούιτσιτς 11, Ρόζιτς 12, Πλάνινιτς, Στόγιτς 2, Μπάνιτς 12, Νίτσεβιτς 4, Κασούν 13 (8 ριμπ.), Πρκάτσιν, Λόντσαρ. ΛΕΤΟΝΙΑ: Χελμανις 2, Βίτολς, Σκέλε 13, Μπλουμς 5, Κ.Βάλτερς 8, Γιανιτσένοκς 6, Μπιεντρίνς 8 (10 ριμπ.), Μπερζίνς 13, Κάλβε 3, Φρειμάνις, Στάλμπεργκς 6, Καμπάλα 13.