Τρίτη 25 Αυγούστου 2009

Με το δεξί στη Σαραγόσα η Πολωνία

Στηριζόμενη στο δίδυμο Λάμπε-Λόγκαν η Εθνική Πολωνίας ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο τριεθνές τουρνουά που διεξάγεται στη Σαραγόσα της Ισπανίας αφού επικράτησε με 82-67 του Ισραήλ. Η ομάδα του Μούλι Κατζουρίν αν και βρέθηκε να χάνει με 15-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, έκανε το προσπέρασμα με 24-23 στα μισά της δεύτερης περιόδου και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 37-34. Στην τρίτη περίοδο με τον Λόγκαν πρωταγωνιστή και τον Λάμπε κυρίαρχο κάτω από τα καλάθια ξέφυγε με 64-52 ενώ η διαφορά έφτασε και στους 15 (67-52) στο 31ο λεπτό. Το Ισραήλ με τον Ελιάου σκόρερ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά (72-62) αλλά η Πολωνία κράτησε με ευκολία τη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΠΟΛΩΝΙΑ: Σζουμπάργκα 3, Σζέβζικ, Βόιτσικ 6, Ιγκνέρσκι 12, Λόγκαν 21, Γκόρτατ 13, Κόσζαρεκ 1, Τσιλίνσκι, Λάμπε 24 (10 ριμπ.), Κίτζινγκερ 2. ΙΣΡΑΗΛ: Ρόθμπαρτ, Μεκέλ, Ναιμί 8, Πνίνι 2, Χαλπερίν 10, Μπουρστάιν 8, Ελιάου 20 (9 ριμπ.), Λιμονάντ 1, Κοζικάρο 3, Γκριν 12 (8 ριμπ.), Ταμίρ 3.