Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Βρήκε τα σκούρα η Ισπανία

Η Ισπανία συνέχισε την αήττητη πορεία της στα φιλικά αφού νίκησε έστω και δύσκολα την Πολωνία με 88-83 και κατέκτησε το τριεθνές τουρνουά της Σαραγόσα. Σε αντίθεση με το ματς κόντρα στο Ισραήλ, απέναντι στους δυναμικούς Πολωνούς η ομάδα του Σκαριόλο δυσκολεύθηκε. Είχε βέβαια το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (20-14 στο δεκάλεπτο, 43-39 στο ημίχρονο, 68-64 στο 30ο λεπτό) αλλά η Πολωνία αποδείχθηκε σκληρό καρύδι αφού σε κανένα σημείο δεν παράτησε το ματς. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΙΣΠΑΝΙΑ: Ρούντι Φερνάντεζ 10, Ρ.Ρούμπιο, Ναβάρο 26, Κλαβέρ 5, Ρέγες 8, Καμπέθας 3, Ραούλ Λόπεζ, Τζουλ 5, Μ.Γκασόλ 18, Γκαρμπαχόσα 13, Γκ.Ρούμπιο. ΠΟΛΩΝΙΑ: Ρόσζικ, Σζουμπάργκα 14, Σζέβζικ 2, Βόιτσικ 7, Ιγκνέρσκι 17, Λόγκαν 20, Γκόρτατ 6 (16 ριμπ.), Βίτακ, Κόσζαρεκ 14, Τσιλίνσκι 3, Λάμπε.