Παρασκευή 21 Αυγούστου 2009

Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο η Ισπανία...

Αν και δυσκολεύθηκε για ένα ημίχρονο, τελικά η Ισπανία έκανε το 2/2 στο τουρνουά της Σεβίλλης αφού επικράτησε σχετικά εύκολα της Σλοβενίας με 89-71. Η Σλοβενία στάθηκε επάξια στο παρκέ στο πρώτο μέρος όταν με μπροστάρη τον Εραζεμ Λόρμπεκ πήρε το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 21-19 αλλά το ημίχρονο παρά τους 18 πόντους του νέου παίκτη της Μπαρτσελόνα βρήκε την Ισπανία προηγούμενη 49-45 με τα καλάθια του Μαρκ Γκασόλ. Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα ζώνης της Ισπανίας προκάλεσε προβλήματα στους Σλοβένους και έδωσε την ευκαιρία στον Ναβάρο να επιβάλει τον ρυθμό του. Ετσι οι Ιβηρες ξέφυγαν 76-63 στο 33ο λεπτό και έφτασαν άνετα στη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων πέτυχαν: ΙΣΠΑΝΙΑ: Ρ.Ρούμπιο 9, Ναβάρο 17, Κλαβέρ 7, Μ.Γκασόλ 17, Γκαρμπαχόσα, Ρούντι Φερνάντεζ 8, Ρέγες 14, Καμπέθας 8, Ραούλ Λόπεζ, Τζουλ 7, Γκ.Ρούμπιο 2. ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ 3, Λάκοβιτς 5, Μπ.Ούντριχ 9, Νάχμπαρ 7, Ε.Λόρμπεκ 23, Βούγιατσιτς 5, Μπρέζετς 2, Ντράγκιτς 10, Γιαγκότνικ 2, Σ.Ούντριχ, Γκόλεματς 5, Ντ.Λόρμπεκ.