Σάββατο 29 Αυγούστου 2009

Ετρεχε με... 100 η Εθνική

Αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο συνάντησε η Εθνική Ελλάδας από τη Βουλγαρία στον πρώτο αγώνα της για το τριεθνές τουρνουά στο Μάριμπορ της Σλοβενίας αφού επικράτησε τελικά άνετα με 100-73. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πλουραλισμό στην επίθεση (επτά παίκτες σημείωσαν πάνω από 9 πόντους) και έπαιξε δυνατή άμυνα ειδικά στο δεύτερο μέρος και πήρε δίκαια και άνετα τη νίκη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε 12-9 στο ξεκίνημα αλλά με 6-0 σερί η Βουλγαρία πήρε κεφάλι με 15-12 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5 (25-20) με τον Ιβάνοβ. Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Σχορτσιανίτης ο οποίος με απανωτά καλάθια έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να τρέξει ένα σερί 7-0, να προηγηθεί 27-25 και να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (45-40) με τρίποντο του Καλαμπόκη. Στην τρίτη περίοδο ανέλαβαν δράση Σπανούλης, Μπουρούσης και Πρίντεζης και μετά το 22ο λεπτό (48-49) η Ελλάδα με 9-0 σερί ξέφυγε 58-48 στο 24ο λεπτό και έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους (70-53) για να λήξει το δεκάλεπτο στο 72-58. Ομοίως και στην τελευταία περίοδο με τον Φώτση, τον Ζήση και τον Μπουρούση μπροστάρηδες η Ελλάδα έφτασε τη διαφορά στους 20 πόντους (80-60 στο 32ο λεπτό) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΕΛΛΑΔΑ: Καλαμπόκης 12, Μπουρούσης 17 (6 ριμπ.), Ζήσης 9, Σπανούλης 11, Φώτσης 12, Πρίντεζης 10, Γλυνιαδάκης, Κουφός 6, Περπέρογλου 2, Σχορτσιανίτης 12, Καλάθης 4, Παπανικολάου 5. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Ντ.Ιβάνοβ 13, Κ.Ιβάνοβ 11, Κοστόβ, Βιντένοβ 17, Σλαβέικοβ 2, Γκεοργκίεβ 2, Ντ.Ανγκέλοβ 1, Εβθίμοβ 5, Μλαντένοβ 3, Ρόουλαντ 8, Αβράμοβ. Δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα της Ελλάδας με τη Βουλγαρία.