Κυριακή 30 Αυγούστου 2009

Φινάλε με ήττα η Εθνική

Διπρόσωπη η Εθνική Ελλάδας στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας πριν το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας γνώρισε την ήττα με 81-64 από τη Σλοβενία στο Μάριμπορ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «πλήρωσε» την κακή εικόνα στην 1η και την 4η περίοδο όταν το επιμέρους σκορ ήταν 10-23 και 13-29 αντίστοιχα ενώ αντίθετα στη 2η και στην 3η περίοδο έπαιξε σαφώς καλύτερα (21-14 και 20-15 αντίστοιχα). Η Σλοβενία ξεκίνησε καλύτερα και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (12-9) αλλά στη συνέχεια με σερί 15-2 ξέφυε με 27-11 στο 12ο λεπτό. Η Ελλάδα αντέδρασε και με δικό της 10-0 σερί από το εις βάρος της 31-16 μείωσε σε 32-26 και 37-31 στο τέλος του ημιχρόνου. Η καλή εικόνα συνεχίσθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν με τον Σχορτσιανίτη μπροστάρη η Ελλάδα ισοφάρισε 44-44 στο 25ο λεπτό και προσπέρασε για πρώτη φορά με 50-49 στο 29 με τον «Σόφο». Η Σλοβενία με τον Μπρέζετς ξέφυγε 59-53, η Εθνική ισοφάρισε 59-59 αλλά σε εκείνο το σημείο δέχθηκε ένα 11-0 σερί (59-70 στο 37’) και δεν μπόρεσε να το καλύψει μέχρι το φινάλε. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Σλοκάρ, Λάκοβιτς 11, Μπρέζετς 12, Μπ.Ούντριχ 5, Νάχμπαρ 11 (9 ριμπ.), Ντράγκιτς 3, Γιαγκότνικ 4, Σ.Ούντριχ 10, Γκόλεματς 5, Ε.Λόρμπεκ 13, Ντ.Λόρμπεκ 7, Βιντμαρ. ΕΛΛΑΔΑ: Καλαμπόκης 6, Μπουρούσης 4, Ζήσης 10, Σπανούλης 8, Φώτσης 7, Πρίντεζης 11, Κουφός 4, Περπέρογλου 3, Σχορτσιανίτης 10, Καλάθης 1, Καϊμακόγλου. Δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα.