Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Το Βέλγιο έκανε το... 1-0

Με ένα τρίποντο από τον Ντιμίτρι Λόερς (φωτό) 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το Βέλγιο πήρε σπουδαία νίκη με 70-66 επί της Γαλλίας στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας. Οι Βέλγοι που θα πάνε την Κυριακή το απόγευμα στο Πο για να υπερασπίσουν αυτή τη διαφορά των 4 πόντων κυνηγούσαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα απέναντι σε μία Γαλλία που είχε σε μεγάλη μέρα τον Τόνι Πάρκερ. Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν 18-11 και 27-17 στο 9ο λεπτό αλλά το Βέλγιο απάντησε με 10-0 σερί και προσπάρασε 28-27. Το ημίχρονο πάντως βρήκε τη Γαλλία προηγούμενη με 41-37 και στην τρίτη περίοδο η μάχη συνεχίστηκε. Το Βέλγιο πέρασε μπροστά με 51-48 στο 24’, η Γαλλία απάντησε με τον Ντιαό (55-56 στο 30’) αλλά το Βέλγιο ξέφυγε με 64-58 στο 33’ με τον Φαν Ρόσομ. Στο φινάλε η Γαλλία μείωσε με τον Πάρκερ σε 67-66 ένα λεπτό πριν το τέλος ενώ μετά το τρίποντο του Λόερς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων του Μπατούμ. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΒΕΛΓΙΟ: Μουρς 13, Φαν Ρόσομ 9, Μπέγκιν 6, Ερβέλ 14, Μποσκό 6, Φαν Ντερ Γιονκχέιντ, Λόερς 12, Οβενέκε 3, Ντρίεσεν, Μπένγκα 7. ΓΑΛΛΙΑ: Ντιό, Μπατούμ 5, Ζανό 2, Κοφί 8, Μαινμί 2, Πάρκερ 26, Φ.Πιετρίς 1, Ντε Κόλο 2, Ντιαό 6, Τουριάφ 14 (12 ριμπ.).