Δευτέρα 17 Αυγούστου 2009

Πιο έτοιμη η Σλοβενία

Και δεύτερη νίκη επί της Κροατίας και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε η Σλοβενία που επιβλήθηκε της αντιπάλου της Ελλάδας στην πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ με 77-72. Η Κροατία είχε το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο όταν και με πρωταγωνιστές τους Πλάνινιτς και Τόμας προηγήθηκε 24-15 και 40-29 για να λήξει 42-36 το ημίχρονο. Όμως ένα φοβερό σερί 16-0 της Σλοβενίας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου άλλαξε τη ροή του αγώνα με την ομάδα του Γίρι Ζντοβτς να παίρνει κεφάλι με 52-42 και να κρατάει τη νίκη μέχρι το φινάλε. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΚΡΟΑΤΙΑ: Λόντσαρ 14, Τόμας 12, Κασούν 10, Κους 9, Μπάνιτς 8, Πλάνινιτς 6, Ούκιτς 2, Ρόζιτς 5, Νίτσεβιτς 4, Τόμιτς 2 ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Ε.Λόρμπεκ 18, Μπρέζετς 13, Νάχμπαρ 12, Λάκοβιτς 10, Γιαγκότνικ 9, Ντ.Λόρμπεκ 8, Σ.Ούντριχ 3, Γκόλεματς 4, Κλόμπουτσαρ, Βίντμαρ, Ζούπαν, Σλοκάρ