Δευτέρα 10 Αυγούστου 2009

Ο Πέκοβιτς "τάπωσε" τη Βουλγαρία του Γκέρσον

Τον… δάσκαλό της βρήκε η Βουλγαρία από το Μαυροβούνιο στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας μέρας του τετραεθνούς τουρνουά στη Σόφια αφού γνώρισε βαριά ήττα με 65-88. Η ομάδα του Πίνι Γκέρσον μετά τις νίκες επί της Λευκορωσίας και της Κύπρου τα βρήκε σκούρα με το Μαυροβούνιο και αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 50-27 στο ημίχρονο και 73-35 στο 30ο λεπτό γνώρισε το διασυρμό. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο σέντερ του Παναθηναϊκού Νικόλα Πέκοβιτς ο οποίος σημείωσε 15 πόντους και κατέβασε 6 ριμπάουντ ενώ 13 πόντους για τους νικητές είχε ο Ντάσιτς. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Στοίκοβ 9, Ντ.Ιβάνοβ 10, Βιντένοβ 4, Οουενς 11, Βασίλ Εφθίμοβ, Κοστόβ 15, Ρόουλαντ 6, Γκεοργκίεβ 7, Ανγκέλοβ 7, Μπάνεβ 2, Κ.Ιβάνοβ, Σλαβέικοβ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Κουκ 11, Ντάσιτς 13, Στσεπάνοβιτς 8, Πέκοβιτς 15, Μάρας, Ντρόμπνιακ 11, Μπορίσοβ 7, Γέρετιν 10, Βράνις 6, Κόλγιεβιτς 2, Ρακότσεβιτς 2, Γκολούμποβιτς 3