Τετάρτη 26 Αυγούστου 2009

"Μονότερμα" η Σερβία

Με άνετη νίκη επί της Ρωσίας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο 23ο τουρνουά Ακρόπολις η Σερβία που επικράτησε άνετα με 70-59. Οι Ρώσοι φάνηκαν μόνο στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης όταν και προηγήθηκαν με 23-15 με τον Καούν αλλά η συνέχεια ανήκε στη Σερβία. Με άξονες τους ψηλούς Βελίτσκοβιτς, Κρστιτς και Πέροβιτς, πήρε τα ηνία του αγώνα με 32-28 στο ημίχρονο και δεχόμενη μόλις τέσσερις πόντους και αυτούς με βολές στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 17-4 ξέφυγε με 49-32 στο 30ο λεπτό μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο όπου η Σερβία ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (πάνω από τους 20 πόντους) και η Ρωσία απλά τη συμμάζεψε στο φινάλε. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΣΕΡΒΙΑ: Πόποβιτς 8, Τέπιτς 2, Μάτσβαν, Ερτσεγκ 2, Κέτσμαν 2, Μάρκοβιτς 5, Τρίπκοβιτς 4, Μπιέλιτσα 1, Κρστιτς 24, Πέροβιτς 8, Βελίτσκοβιτς 9, Πάουνιτς 5. ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς 5, Κουρμπάνοβ, Μπίκοβ 5, Φρίτζον 10, ΜακΚάρτι 1, Σοκόλοβ, Σβεντ, Βιάλτσεβ 4, Μόνια 8, Πονκρασόβ 3, Καούν 8, Μοζγκόβ 15