Κυριακή 30 Αυγούστου 2009

"Κούπα" για την Κροατία

Την πρώτη θέση στο 8ο Εφες Πίλσεν Καπ κατέκτησε η Κροατία που επικράτησε σε ένα ανοιχτό ματς της FYROM με 90-83 λίγες μόνο μέρες πριν την… επίσημη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Πόζναν όπου θα βρεθούν στον ίδιο όμιλο με την Ελλάδα. Οι Κροάτες πήραν λοιπόν το τρόπαιο νικώντας 90-83 αλλά οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς. Η Κροατία ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του ματς αφού με 9 γρήγορους πόντους του Ούκιτς και 6 του Κασούν προηγήθηκε με 9-0 και 18-3 μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης και 20-4 στο 6ο με τα Σκόπια να ξεκινούν με 1/11 εντός πεδιάς σουτ! Μέχρι το τέλος της περιόδου πάντως τα Σκόπια κατάφεραν με τους Σαμαρτζίσκι και Βρμπιτσα Στφάνοβ να συμμαζέψουν τη διαφορά στους 10 πόντους (26-16) αλλά η Κροατία δεν την άφησε να πέσει κάτω από τους 8 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (44-33). Στην τρίτη περίοδο η Κροατία διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας 8-12 πόντων (52-40 στο 24’, 68-57 στο 30’) και στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μάχη. Τα Σκόπια μείωσαν στους 5 πόντους (70-65 με εξαιρετικό τον Μάσεϊ) στο 31ο λεπτό αλλά η Κροατία μεταφέροντας το παιχνίδι κάτω από το καλάθι με τους Νίτσεβιτς και Κασούν ξέφυγε 82-74 στο 37’ και κράτησε μέχρι το τέλος τη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων πέτυχαν: ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 21, Κους 8, Πόποβιτς 5, Βούιτσιτς 10, Ρόζιτς 4, Πλάνινιτς 9, Στόγιτς, Μπάνιτς 2, Νίτσεβιτς 14, Κασούν 12, Πρκατσιν 5. FYROM: Β.Στεφάνοβ 9, Μιρακόβσκι 5, Σοκόλοβ 5, Ντιμιτρόβσκι 3, Ουάσιγκτον 8, Μπλαζέβσκι, Τασόβσκι 4, Γκετσέβσκι 4, Ντ.Στογιανόβσκι, Β.Στογιανόβσκι 5, Μάσεϊ 29 (12 ριμπ.), Σαμαρτζίσκι 11.