Τετάρτη 26 Αυγούστου 2009

"Αυτοκτόνησαν" οι Βρετανοί

Ένα θεωρητικά χαμένο ματς κατάφερε και πήρε η Λετονία στην πρεμιέρα του 8ου Εφες Πίλσεν Καπ που ξεκίνησε στην Άγκυρα αφού αν και 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έχανε με 81-84 με τρίποντο του Κριστάπς Βάλτερς στα 5 δευτερόλεπτα και καλάθι του Γιανιτσένοκς (φωτό), μετά από λάθος του Νικ Τζορτζ ένα δεύτερο πριν το φινάλε πήρε την ανέλπιστη νίκη με 86-84! Η ομάδα του Φιντς ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση αφού με μπροστάρη τον Μπετς προηγήθηκε 16-10 και 28-21 στο τέλος του δεκάλεπτου. Οι Βρετανοί ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους στη δεύτερη περίοδο όταν με τους Αρτσιμπαλντ και Ρέινκινγκ ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (52-40). Η Λετονία παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ανέλαβε δράση ο Κάσπαρς Καμπάλα ο οποίος της έδωσε το προβάδισμα με 55-54 στο 26ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ώσπου η Μεγάλη Βρετανία ξέφυγε με 82-77 στο 38ο λεπτό. Η Λετονία μείωσε 82-81 με τους Μπέρζινς και Καμπάλα, ο Λένζεϊ έκανε στα 11 δευτερόλεπτα το 84-81 Κ.Βάλτερς και Γιανιτσένοκς μίλησαν τελευταίοι. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΛΕΤΟΝΙΑ: Χελμάνις, Βίτολς 9, Σκέλε 15, Μπλουμς 5, Κ.Βάλτερς 12, Γιανιτσένοκς 8, Μπιεντρίνς 7, Μπερζίνς 9, Κάλβε 4, Φρειμάνις, Στάλμπεργκς, Καμπάλα 18 ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Χαρτ 2, Λένζεϊ 11, Σάλιβαν 2, Αρτσιμπαλντ 17, Φρίλαντ 1, Ρέινκινγκ 11, Μπετς 16, Τζορτζ 17, Φορμπς 7