Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Κάτι τρέχει με τους Τούρκους...

Και δεύτερη ήττα στο… δικό της τουρνουά γνώρισε η Εθνική Τουρκίας από τη Γερμανία στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του 8ου Εφες Πίλσεν Καπ στην Αγκυρα. Οι Γερμανοί του Ντιρκ Μπάουερμαν με εξαιρετική άμυνα ειδικά στην τελευταία περίοδο πήραν τη νίκη με 74-67 στηριζόμενοι και στην εκτελεστική δεινότητα του Γιαν Γιάγκλα. Η Τουρκία ξεκίνησε πιο δυνατά και με τον Ονάν προηγήθηκε 17-10 για να αντιδράσει η Γερμανία που ισοφάρισε 24-24 στο δεκάλεπτο ενώ στη δεύτερη περίοδο με τον «γερόλυκο» Φέμερλινγκ και τον Γιάγκλα πρωταγωνιστές ξέφυγε 34-28 και έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (41-37). Η Γερμανία συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν στο 23ο λεπτό ξέφυγε 48-39 αλλά ο Τούρκογλου ώθησε την Τουρκία σε 14-5 σερί με το οποίο έφερε το ματς στα ίσια, 53-53. Η Γερμανία πήρε τοπροβάδισμα με 50-58, η Τουρκία μείωσε με τον Ιλιάσοβα αλλά στο φινάλε μέτρησαν η εμπειρία του Γκριν και του Σούλτζε αλλά και το ταλέντο του Γιάγκλα που με καθοριστικά καλάθια έδωσαν τη νίκη στη Γερμανία. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΤΟΥΡΚΙΑ: Ατσούρ, Ονάν 17, Ιλιάσοβα 12 (9 ριμπ.), Ερντέν 8, Τουντσερί 5, Σολάκ 3, Ασίκ 5, Αρσλάν 2, Σαβάς 5, Τούρκογλου 10. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ 3, Σκάφαρτζικ 12, Σούλτζε 8, Βισότσκι 6, Χάμαν 5, Γκριν 8, Γκίντερ, Φέμερλινγκ 6, Γιάγκλα 16, Ολμπρεχτ 2, Μπένζινγκ 5, Χάρις 3.