Σάββατο 15 Αυγούστου 2009

Κέρδισε τους Βρετανούς, έχασε τον Γκόρτατ η Πολωνία

Πιο έτοιμη και αποτελεσματική στην άμυνα η Πολωνία νίκησε με 70-56 τη Μεγάλη Βρετανία στο δεύτερο ματς της πρώτης μέρας του τετραεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο Λονδίνο. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όταν η Πολωνία με ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 μετέτρεψε το εύθραυστο υπέρ της 38-34 σε 55-34 φτάνοντας έτσι άνετα στη νίκη. Πάντως ενδέχεται η Πολωνία να... πληρώσει ακριβά αυτό το φιλικό αφού στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης το μεγάλο αστέρι της ομάδας, ο σέντερ του Ορλάντο Μαρτσίν Γκόρτατ έπεσε άτσαλα στο έδαφος και τραυματίστηκε. Η σοβαρότητα της κατάστασής του θα εκτιμηθεί τις επόμενες μέρες. Τους πόντους της Πολωνίας πέτυχαν: Σζέβζικ 12, Λόγκαν 11, Γκόρτατ 8, Σζουμπάργκα 8, Ιγκνέρσκι 3, Λάμπε 10, Βόιτσικ 7, Ρόσζικ 5, Κόσζαρεκ 3, Ντίλεβιτζ 3, Τσιλίνσκι, Κικόβσκι. Από τη Μεγάλη Βρετανία που δίχως τους Γκόρντον και Ντενγκ ήταν προβλέψιμη, προσπάθησε ο Τζόελ Φρίλαντ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ενώ ο Νικ Τζορτζ είχε 11 πόντους.