Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Σταθερά αποτελεσματική η Κροατία

Η Κροατία πήρε το «ντέρμπι» με την Τουρκία στην πρώτη ημέρα του 8ου Εφες Πίλσεν Καπ στην Αγκυρα αφού επικράτησε της διοργανώτριας με 82-77. Η προσεχής αντίπαλος της Ελλάδας στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αφού προηγήθηκε 21-20 στο δεκάλεπτο και 37-33 στο ημίχρονο. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους Κροάτες στηριζόμενους στις εμπνεύσεις του Ουκιτς αλλά και του Μάρκο Πόποβιτς να κρατάνε το προβάδισμα και μάλιστα να ξεφεύγουν στο 35ο λεπτό με 70-61. Όμως με μπροστάρη τον Τούρκογλου η Τουρκία έτρεξε ένα σερί 7-0, μείωσε σε 68-70 και αργότερα στον πόντο (73-74) όμως πρώτα ο Κους και μετά ο Πόποβιτς με καθοριστικούς πόντους κράτησαν τη νίκη για την Κροατία. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΤΟΥΡΚΙΑ: Γιαρανγκιουμέ, Γκιουλέρ, Ατσούρ 12, ονάν 12, Ιλιάσοβα 8 (9 ριμπ.), Ερντέν 8, Τουντσερί 4, Ασίκ 6, Αρσλάν, Σαβάς 8, Τούρκογλου 17. ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 16 (9 ασίστ), Κους 8, Πόποβιτς 12, Βούιτσιτς 4, Ράντσιτς, Ρόζιτς 4, Στόγιτς 8, Τόμιτς, Μπάνιτς 8, Νίτσεβιτς 2, Κασούν 3, Πρκατσιν 12.