Σάββατο 22 Αυγούστου 2009

Σκληρό καρύδι τα Σκόπια

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε η ομάδα των Σκοπίων για τη Γερμανία αφού ηττήθηκε με μόλις ένα πόντο διαφορά (77-78) στην πρεμιέρα του τουρνουά που διεξάγεται το Μπάμπεργκ από τους γηπεδούχους Γερμανούς. Η ομάδα της FYROM που θα τεθεί αντιμέτωπη της ελληνικής στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ στις 7 Σεπτεμβρίου, είχε το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά αφού προηγήθηκε 48-40 στο ημίχρονο, 63-62 στο 30ο λεπτό και με 69-67 πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Όμως η Γερμανία του Μπάουερμαν με δυνατή άμυνα ισοφάρισε 72-72 και στο φινάλε με καλάθι του Σκάφαρτζικ και βολές του Ολμπρεχτ ξέφυγε 76-72 για να πάρει τελικά τη νίκη και να αντιμετωπίσει το Σάββατο στον τελικό του τουρνουά την Κροατία. Τους πόντους των δύο ομάδων πέτυχαν: ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Σκάφαρτζικ 13, Σούλτζε 5, Βισόσκι 3, Χάμαν 4, Γκριν 6, Γκίντερ, Ιντμπιχί 7, Γιάγκλα 11, Πλέις, Ολμπρεχτ 6, Μπένζινγκ 13, Χάρις 10. FYROM: Β.Στεφάνοβ22, Ουάσιγκτον 11, Σοκόλοβ 6, Ρ.Στεφάνοβ 6, Β.Στογιανόβσκι 4, Μπλαζέβσκι 2, Τασόβσκι, Γκετσέβσκι 7, Αντιτς 10, Ντ.Στογιανόβσκι, Μάσεϊ 7, Σαμαρτζίσκι 2