Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Πρώτη η Εθνική, στα "πιτς" ο "Σόφο"

Το τρόπαιο του 23ου τουρνουά «Ακρόπολις» κατέκτησε και μάλιστα αήττητη η Εθνική Ελλάδας που νίκησε μετά από μάχη τη Λιθουανία με 75-73 με τον Βασίλη Σπανούλη να κερδίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του τουρνουά και τον Γιάννη Μπουρούση αυτόν του πρώτου ριμπάουντερ αν και δεν έπαιξε σε ένα από τα τρία παιχνίδια! Στα αρνητικά του αγώνα ο ελαφρύς τραυματισμός του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη (διάστρεμμα) αν και η οριστική διάγνωση για την κατάστασή του θα γίνει μετά από μαγνητική τομογραφία την Πέμπτη το πρωί. Το ματς κρίθηκε στο φινάλε με τους Λιθουανούς να αστοχούν σε δύο βολές του Γιομάντας 1,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να αποτυγχάνουν να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση. Η Εθνική είχε και πάλι σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Ξεκίνησε μέτρια (3-7 και 17-21), με τους Μπουρούση και Καλάθη αντέδρασε και προσπέρασε (32-28) αλλά στην τρίτη περίοδο κυνηγούσε τους Λιθουανούς στο σκορ (44-54, 50-59 στο 30ο λεπτό). Η αντεπίθεση ξεκίνησε με καλάθια του Κουφού αλλά και ορισμένες υπέρ της ελληνικής ομάδας αποφάσεις των διαιτητών και έτσι με σερί 8-0 η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (58-59) με τρίποντο του Ζήση. Ο Φώτσης έκανε το προσπέρασμα για να γίνει μάχη μέχρι το φινάλε όταν ο Φώτσης με γκολ-φάουλ έκανε το σκορ 74-71 και τους Λιθουανούς να αστοχούν με τον Γιασάιτις στη συνέχεια. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΕΛΛΑΔΑ: Καλάθης 5, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 12, Τσαλδάρης, Φώτσης 17, Πρίντεζης 4, Καϊμακόγλου 4, Κουφός 5, Περπέρογλου 2, Σχορτσανίτης 6. ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Μαζούτις 2, Καλνιέτις, Μασιούλις, Λαβρίνοβιτς Ντ. 13, Λουκάουσκις 6, Ντελινινκάιτις, Γιασάιτις 4, Κλέιζα 15, Λαβρίνοβιτς 15, Γιομάντας 3, Πετραβίτσιους 13, Γιαβτόκας 2