Σάββατο 22 Αυγούστου 2009

Τυχερή στο φινάλε η Κροατία

Στον τελικό του τουρνουά του Μπάμπεργκ θα παίξει το Σάββατο το βράδυ η Κροατία που επικράτησε της Πολωνίας με 81-74. Η Κροατία αν και βρέθηκε να χάνει 19-22 στο δεκάλεπτο αλλά στη δεύτερη περίοδο οι Κους και Ούκιτς πήραν μπροστά επιθετικά και η ομάδα του Ρέπεσα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 42-34 κρατώντας τη νίκη μέχρι το φινάλε. Η Πολωνία που αγωνίσθηκε δίχως τον τραυματία Μαρτσίν Γκόρτατ κατάφερε να μειώσει με καλάθι του Λόγκαν ένα λεπτό πριν το τέλος σε 76-74 ενώ απέτυχε να προσπεράσει με τον Σζέβζικ για να γράψει το τελικό 81-76 ο Ούκιτς με βολές. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΚΡΟΑΤΙΑ: Κους 20, Ρόζιτς 13, Ούκιτς 10, Βούιτσιτς 8, Νίτσεβιτς 5, Μπάνιτς 10, Τόμας 5, Πόποβιτς 5, Λόντσαρ 4, Πρκατσιν 1, Τόμιτς, Ράντσιτς. ΠΟΛΩΝΙΑ: Λάμπε 20, Βόιτσικ 7, Σζουμπάργκα 7, Ρόσζικ 6, Λόγκαν 6, Τσιλίνσκι 11, Βίτκα 7, Σζέβζικ 5, Κόσζαρεκ 3, Ιγκνέρσκι 2, Ντίλεβιτς