Τρίτη 25 Αυγούστου 2009

Με το ίδιο νόμισμα...

Με το ίδιο... νόμισμα πλήρωσε η Εθνική Ελλάδας την Εθνική Σερβίας στην πρεμιέρα του τουρνουά "Ακρόπολις" αφού επικράτησε με 66-65 παίρνοντας έτσι ρεβάνς για το εις βάρος της 82-83 στο τριεθνές τουρνουά της περασμένης εβδομάδας. Και αυτή τη φορά ο Βασίλης Σπανούλης, αν και κορυφαίος της Ελλάδας, αστόχησε στο τελευταίο σουτ, όμως εκεί ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης για το επιθετικό ριμπάουντ και το νικητήριο καλάθι με τους Σέρβους να αστοχούν στο φινάλε με τον Τεοντόσιτς. Η Εθνική Ελλάδας είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης (22-15 στο δεκάλεπτο, 31-24 στο ημίχρονο) με την τριπλέτα Σπανούλης-Ζήσης-Σχορτσιανίτης να είναι οι κορυφαίοι απέναντι στη Σερβία που στηρίχθηκε στο περιφερειακό σουτ. Κάπως έτσι προσπέρασε με τρίποντο του Τέπιτς 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά δεν κράτησε τη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΕΛΛΑΔΑ: Καλάθης 2, Μπουρούσης 13, Ζήσης 13, Σπανούλης 15, Τσαλδάρης, Φώτσης 2, Πρίντεζης, Καϊμακόγλου, Παπανικολάου, Κουφός 3, Περπέρογλου 5, Σχορτσιανίτης 11. ΣΕΡΒΙΑ: Πόποβιτς 3, Τέπιτς 4, Ραντούλιτσα 9, Ερτσεγκ 7, Κέτσμαν, Μπιέλιτσα, Τρίπκοβιτς 4, Τεοντόσιτς 10, Κρστιτς 8, Πέροβιτς 5, Πάουνιτς 11, Μάτσβαν 5.