Σάββατο 29 Αυγούστου 2009

Ξέσπασε η Τουρκία

Ξέσπασαν πάνω στη Μεγάλη Βρετανία οι Τούρκοι οι οποίοι στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6 του 8ου Εφες Πίλσεν Καπ πέτυχαν μεγάλη σε έκταση νίκη με 87-53. Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφού η Τουρκία ήταν από το ξεκίνημα του ματς η απόλυτη κυρίαρχος. Προηγήθηκε 10-0, 20-4, 25-12 στο δεκάλεπτο, 45-22 στο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος κράτησε τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 30 πόντους. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΤΟΥΡΚΙΑ: Γιαρανγκιουμέ 12, Γκιουλέρ 11, Ατσούρ 7, Ονάν 6, Ιλιάσοβα 18 (8 ριμπ.), Ερντέν 10, Σολάκ, Ασίκ 8, Αρσλάν, Σαβάς 7, Τούρκογλου 6, Χερσέκ 2. ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Χαρτ 14, Λένζεϊ 3, Σάλιβαν 5, Αρτσιμπαλντ 10, Ρεινκινγκ, Ρόμπινσον 3, Μπόιντ, Κλαρκ 7 (11 ριμπ.), Τζορτζ 3 (9 ριμπ.), Φόρμπς 8.