Κυριακή 30 Αυγούστου 2009

Τρίτη θέση η Γερμανία στην Αγκυρα

Την 3η θέση στο 8ο Εφες Πίλσεν Καπ κατέλαβε η Γερμανία που επικράτησε στον μικρό τελικό του τουρνουά της Λετονίας με 89-72. Οι δύο ομάδες ενόψει της επικείμενης αναμέτρησής τους στην πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας προσπάθησαν να κρατήσουν... κλειστά τα χαρτιά τους και δεν φόρτσαραν, όπως άλλωστε αναμενόταν. Η Γερμανία αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 13 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (10-23) με όπλα τους Φέμερλινγκ, Γκριν και Σκάφαρτζικ στο δεύτερο μέρος πήρε δίκαια τη νίκη. Η Λετονία ξεκίνησε πιο δυνατά αφού προηγηθηκε από νωρίς με 16-6, 23-10 και 25-18 στο δεκάλεπτο ενώ κράτησε απόσταση ασφαλείας και στη δεύτερη περίοδο όταν ξέφυγε με 32-20. Σε εκείνο το σημείο η Γερμανία έτρεξε ένα σερί 19-5 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 39-37. Στην τρίτη περίοδο οι Γερμανοί ξέφυγαν με 57-47 και 68-54 στο 30λεπτο κρατώντας τη διαφορά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Στάιγκερ 13, Σκάφαρτζικ 15, Σούλτζε 10, Βισότσκι 8, Γκριν 14, Ιμπντιχί 2, Φέμερλινγκ 10, Γιάγκλα 9, Πλέις, Μπένζινγκ 3, Χάρις 5. ΛΕΤΟΝΙΑ: Χελμάνις 7, Βίτολς 2, Σκέλε 12, Μπλουμς 5, Κ.Βάλτερς 6, Γιανιτσένοκς 13, Μπιεντρίνς 2, Φρειμάνις 7, Στάλμπεργκς 3, Καμπάλα 15.