Παρασκευή 21 Αυγούστου 2009

Χαλαρή νίκη η Λιθουανία

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας της Λιθουανίας με τα… απομηνάρια της Μεγάλης Βρετανίας στο πλαίσιο της 2ης μέρας του τουρνουά που διεξάγεται στη Σεβίλλη της Ισπανίας. Οι Λιθουανοί με κορυφαίους τους Ντάριους Λαβρίνοβιτς και Λίνας Κλέιζα έκαναν περίπατο νικώντας 97-62 αφού προηγήθηκαν 28-10 από το δεκάλεπτο. Οι Βρετανοί που τα περίμεναν όλα από τον σέντερ του Αρη Αντριου Μπετς φάνηκαν μόνο στη 2η περίοδο όταν και μείωσαν σε 46-34 ενώ κατέρρευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση. Τους πόντους των δύο ομάδων πέτυχαν: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ντ.Λαβρίνοβιτς 17, Ντελινικάιτις 15, Κλέιζα 14, Καλνιέτις 10, Γιανκούνας 9, Λουκάουσκις 8, Γιασάιτις 6, Μαζούτις 5, Πετραβίτσιους 4, Κ.Λαβρίνοβιτς 4, Γιαβτόκας 2, Μασιούλις 2. ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Μπετς 12, Φρίλαντ 10, Τζορτζ 9, Σάλιβαν 6, Ρέινκινγκ 5, Χαρτ 5, Μπόιντ 4, Κλαρκ 4, Ρόμπινσον 3, Αρτσιμπαλντ 2, Λένζει 2, Λέβεν, Ατσάρα, Τόνει.