Παρασκευή 28 Αυγούστου 2009

Στον τελικό του Εφες Πίλσεν Καπ τα Σκόπια

Την πρώτη θέση στον όμιλό της κατέκτησε η ομάδα της FYROM στην πρώτη φάση του 8ου Εφες Πίλσεν Καπ αφού νίκησε και τη Μεγάλη Βρετανία με 78-67. Η προσεχής αντίπαλος της Ελλάδας στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ συνάντησε αντίσταση μόνο στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης όταν οι Βρετανοί ήταν κοντά στο σκορ (25-23). Με σερί όμως 14-2 από καλάθια των Αντιτς και Ουάσιγκτον έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 39-25. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά παρέμεινε κοντά στους 10 πόντους ενώ στην τελευταία τα Σκόπια κράτησαν απόσταση ασφαλείας και πήραν με άνεση τη νίκη. Τους πόντους των δύο ομάδων σημείωσαν: FYROM: Β.Στεφάνοβ 9, Μιρακόβσκι 4, Ντ.Στογιανόβσκι 3, Ρ.Στεφάνοβ 9, Ουάσιγκτον 11, Μπλαζέβσκι 3, Ντιμιτρόβσκι 6, Γκετσέβσκι 9, Αντιτς 13 (8 ριμπ.), Β.Στογιανόβσκι 2, Μάσεϊ 4, Σαμαρτζίσκι 5. ΜΕΓ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Χαρτ 8, Λένζεϊ 8, Σάλιβαν 7 (12 ριμπ.), Αρτσιμπαλντ 9, Ρέινκινγκ 8, Μπόιντ 2, Μπετς 11, Κλαρκ, Τζορτζ 14 (10 ριμπ.), Φορμπς, Ατσάρα.