Τρίτη 11 Αυγούστου 2009

Ελαμψαν οι... νέοι

Με τους... καινούργιους να κερδίζουν τις εντυπώσεις η Εθνική Ελλάδας διέλυσε με 88-46 σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα τη Ρουμανία, έναν αγώνα που ήταν ο πρώτος στη σειρά των φιλικών προετοιμασίας ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας. Παρά το γεγονός ότι οι Σπανούλης, Ζήσης, Φώτσης και Μπουρούσης δεν αγωνίσθηκαν, η Εθνική Ελλάδας είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (27-16 στο δεκάλεπτο, 48-28 στο ημίχρονο) αφού κράτησε για σχεδόν 11 λεπτά δίχως εντός πεδιάς καλάθι τη Ρουμανία. Οι Νικ Καλάθης, Σχορτσιανίτης, Κουφός μαζί με τον Πρίντεζη ξεχώρισαν από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τους πόντους του οποίου πέτυχαν: Καλαμπόκης 6, Καϊμακόγλου 9, Παπανικολάου, Καλάθης 13, Τσαλδάρης 4, Πρίντεζης 13, Γλυνιαδάκης 4, Μαυροκεφαλίδης 9, Κουφός 13, Περπέρογλου 2, Σχορτσιανίτης 15. Την Τετάρτη στις 19.00 στο ΟΑΚΑ θα γίνει το ανοιχτό για τους φιλάθλους (γενική είσοδος 10 ευρώ) φιλικό με τη Ρουμανία.