Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2009

Οδοστρωτήρας ο Ζήσης!

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Νίκος Ζήσης στη νέα, 6η συνεχόμενη, νίκη της πρωταθλήτριας Ιταλίας Σιένα εκτός έδρας επί της Μπιέλα. Ο διεθνής γκαρντ σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του στο εξωτερικό σημείωσε 24 πόντους χάνοντας μόλις ένα σουτ. Νέα φοβερή εμφάνιση του Βασιλειάδη και νίκη για την Ομπραντόιρο.

Ο Ζήσης λοιπόν σε 33 λεπτά συμμετοχής στη νίκη της Σιένα με 80-72 στη Μπιέλα είχε: 7/7 βολές, 4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα και ακόμη 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα κερδίζοντας ουσιαστικά… μόνος του το ματς. Τη νίκη στην Ιταλία πανηγύρισε και ο Βαγγέλης Σκλάβος που βοήθησε την Κρεμόνα να επικρατήσει της Μπενετόν έχοντας 10 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 26 λεπτά συμμετοχής ενώ αντίθετα παρά την καλή του εμφάνιση ο Σάκοτα (18 πόντοι με 4/8 τρίποντα) είδε τη Σκαβολίνι να χάνει για 6ο συνεχόμενο ματς και μάλιστα εντός έδρας από τη Λοτομάτικα Ρόμα. Οσο για τον Τσαλδάρη η απόδοσή του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα στη νέα ήττα-διασυρμό της Νάπολι εντός έδρας από τη Μοντεγκρανάρο.
Τέλος ο Βασιλειάδης με 21 πόντους του οδήγησε την Ομπραντόιρο σε νίκη επί της Ουνικάχα Μάλαγα με τον Ελληνα φόργουορντ να έχει 6/6 δίποντα και 3/12 τρίποντα μαζί με 8 ριμπάουντ. Να σημειωθεί ότι ο Βασιλειάδης είναι ο 5ος σκόρερ στο ισπανικό πρωτάθλημα έως τώρα στον μέσο όρο πόντων.