Κυριακή 15 Αυγούστου 2010

Παίζουν και άμυνα...

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας των Η.Π.Α. στα φιλικά προετοιμασίας ενόψει του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος της Τουρκίας. Οι Αμερικανοί διέλυσαν με το εντυπωσιακό 86-55 τη Γαλλία δείχνοντας πως εκτός από επίθεση ξέρουν να παίζουν και άμυνα. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο όταν η ομάδα του Σιζέβσκι έτρεξε ένα σερί 16-4 με μπροστάρη τον Μπίλαμπς και «καθάρισε» το ματς. Η ομάδα των ΗΠΑ ξεκίνησε με τους Μπίλαπς, Ντουράντ, Ρόντο, Ιγκουοντάλα και Τσάντλερ.
Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 16-16 στην πρώτη περίοδο με τη Γαλλία να το... παλεύει μέχρι το ημίχρονο (39-30) αλλά το 16-4 σερί έκανε το σκόρ 55-34 και όλα... τελείωσαν.
Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Μάικ Σιζέβσκι ανακοίνωσε ότι ο Τζαβέιλ ΜακΓκι και ο Τζεφ Γκριν «κόβονται» από την ομάδα και δεν θα συνεχίσουν την προετοιμασία ενώ στον αγώνα με τους Γάλλους ο Ράσελ Ουέστμπρουκ χρησιμοποιήθηκε μόνο στην 4η περίοδο.

Η.Π.Α.-Γαλλία 86-55
Η.Π.Α.: Μπίλαπς 17, Γκέι 19, Ντουράντ 14 (8 ριμπ.), Ιγκουοντάλα 2, Τσάντλερ 4, Οντομ 8, Ρόουζ 2, Κάρι 4, Γκρέιντζερ, Γκόρντον 8, Λαβ, Ουέστμπρουκ 2, Ρόντο 6 (6 ασίστ)
ΓΑΛΛΙΑ: Ντιαό 15, Μπατίμ 11, Φ.Πιετρίς, Μαινμί, Ντε Κολό 5, Μποκολό 9, Τραορέ 6, Κοφί 2, Ζελαμπάλ 3, Αζινσά 2, Καουντί, Κοσέρ 2