Δευτέρα 6 Ιουλίου 2009

"Λίγη" η Εθνική κόντρα στις Η.Π.Α.

Ένα ημίχρονο άντεξε η Εθνική Ελλάδας κάτω των 19 ετών στον πρώτο αγώνα της για τη δεύτερη φάση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Νέα Ζηλανδία κόντρα στο φαβορί της διοργάνωσης, την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών αφού έχασε με 85-69. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κρατήθηκε κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο 18-17 (προηγήθηκε 14-17) ενώ στη δεύτερη περίοδο έφτασε στο +5 (25-20) για να δει τους αμερικανούς να κλείνουν το εικοσάλεπτο προηγούμενοι 41-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική δέχθηκε ένα 17-6 σερί σε 5 λεπτά, βρέθηκε στο -16 (58-42) και δεν μπόρεσε να επανέλθει αν και μείωσε στους 7 πόντους (63-56) στο 31ο λεπτό. Τους πόντους της ελληνικής ομάδας σημείωσαν οι: Παπαντωνίου 6, Κατσιβέλης, Αγγελόπουλος, Μάντζαρης 5, Καραθανάσης 8, Παπανικολάου 9, Γεωργάκης 2, Σλούκας 10, Γιάνκοβιτς 9, Παππάς 11, Κασελάκης 9

Πλέον, ο κρίσιμος αγώνας της δεύτερης φάσης είναι αυτός με τη Γαλλία, την Τετάρτη αφού με νίκη η Εθνική μας προκρίνεται στα προημιτελικά αλλά με ήττα μένει εκτός σε συνδυασμό βέβαια με ήττα της Γαλλίας από τη Λιθουανία την Τρίτη αφού σε διαφορετική περίπτωση η Εθνική μας θα θέλει νίκη με διαφορά απέναντι στους Γάλλους.

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης:
Ε ΟΜΙΛΟΣ: Γαλλία-Πουέρτο Ρίκο 89-90, Αίγυπτος-Λιθουανία 73-94, Η.Π.Α.-Ελλάδα 85-69

Η βαθμολογία: Η.Π.Α. 8, Πουέρτο Ρίκο 7, Λιθουανία 7, Ελλάδα 6, Γαλλία 6, Αίγυπτος 5
Ζ ΟΜΙΛΟΣ: Κροατία-Καναδάς 83-77, Αργεντινή-Ισπανία 92-75, Καζακστάν-Αυστραλία 54-87
Η βαθμολογία: Αυστραλία 8, Κροατία 8, Αργεντινή 7, Ισπανία 6, Καναδάς 5,Καζακστάν 5