Σάββατο 11 Ιουλίου 2009

Τίποτα, τίποτα, δεν τους σταματά!

Παραδίδοντας μαθήματα σύγχρονου και ομαδικού μπάσκετ η Εθνική Ελλάδας κάτω των 19 ετών συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Οκλαντ της μακρινής Νέας Ζηλανδίας και με έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο διέλυσε στον ημιτελικό την έως τώρα αήττητη Αυστραλία με 84-69 και πήρε πανηγυρική πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής όπου θα αντιμετωπίσει τις Η.Π.Α (που νίκησαν στον άλλο ημιτελικό την Κροατία με 81-77) την Κυριακή στις 10.30 το πρωί (ώρα Ελλάδας). Οι παίκτες του Βλασσόπουλου με ωριμότητα, καθαρό μυαλό, ομαδική προσπάθεια κυρίως στην άμυνα και εξαιρετικές επιθετικές επιλογές επέβαλλαν τον δικό τους νόμο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (24-18 στο δεκάλεπτο) και με ξέσπασμα στη 2η περίοδο, πήραν διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (46-33 ημίχρονο) και συνεχίζοντας στον ίδιο και... καλύτερο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο (67-47 στο 30') έφτασαν στον θρίαμβο. Οι τέσσερις σωματοφύλακες Γιάνκοβιτς, Παπανικολάου, Παππάς και Κασελάκης μαζί με τον αθόρυβο αλλά χρήσιμο Μάντζαρη ήταν οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά. Ο πρώτος με το φαρμακερό του σουτ (16 πόντοι με 4/6 τρίποντα και 9 ριμπάουντ), ο δεύτερος με το all around παιχνίδι του (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες), ο τρίτος με την ηγετική του εμφάνιση (19 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και ο τέταρτος με τη μαχητικότητα κάτω από τα καλάθια (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 2 τάπες) ενώ ο Μάντζαρης με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα ήταν ο καθοδηγητής. Επίσης αγωνίσθηκαν οι: Παπαντωνίου, Καραθανάσης, Αγγελόπουλος, Σλούκας 8, Γεωργάκης 2.