Κυριακή 12 Ιουλίου 2009

Στο 2ο σκαλί του βάθρου!

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Ελλάδας κάτω των 19 ετών στον μεγάλο τελικό του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος καθώς ηττήθηκε από την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών με 80-88. Οι ασημένιοι διεθνείς είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο (19-19) αλλά στη δεύτερη περίοδο η αστοχία από την περιφέρεια έδωσε την ευκαιρία στις Η.Π.Α. με σερί 16-1 να ξεφύγουν 35-20 και να λήξει το ημίχρονο στο 46-30. Η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας ήρθε στην τρίτη περίοδο όταν με δικό της σερί 18-7 μείωσε σε 48-53 αλλά η αστοχία στις βολές στο τελευταίο τρίλεπτο (6 χαμένες) έδωσε την ευκαιρία στους Αμερικανούς να ξεφύγουν 51-60. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε ξανά πάνω από τους 10 πόντους με τις Η.Π.Α. να φτάνουν σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση. Τους πόντους της ελληνικής ομάδας πέτυχαν οι: Παπαντωνίου 1, Κατσίβελης 5, Αγγελόπουλος, Μάντζαρης 3, Καραθανάσης, Παπανικολάου 12, Γεωργάκης 1, Σλούκας 17, Γιάνκοβιτς 8, Παππάς 16, Κασελάκης 15, Σαρικόπουλος 2. Στον μικρό τελικό η Κροατία επικράτησε με 87-81 της Αυστραλίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.