Σάββατο 4 Ιουλίου 2009

Οδυνηρή ήττα από τη Λιθουανία

Με ήττα που την έστειλε στην 3η θέση του Α Ομίλου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για την πρώτη φάση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος κάτω των 19 ετών (εφήβων) η Εθνική Ελλάδας που έχασε με το βαρύ 70-85 από τη Λιθουανία με αποτέλεσμα να προκριθεί στη 2η φάση ως 3η. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πραγματοποίησε πολύ άσχημη, επιθετικά, εμφάνιση στην 4η περίοδο αφού μέχρι το 30ο λεπτό είχε το προβάδισμα στο σκορ με 60-58 αλλά στην τελευταία περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν 10-27 υπέρ της Λιθουανίας! Τους πόντους της ελληνικής ομάδας σημείωσαν: Παπαντωνίου, Μάντζαρης 14, Καραθανάσης, Παπανικολάου 13, Γεωργάκης 2, Σλούκας 14, Γιάνκοβιτς 8, Παππάς 6, Κασελάκης 11, Σαρικόπουλος 2.