Τετάρτη 10 Ιουνίου 2009

Μείωσε η Εφες, ισοφάρισαν Αλμπα και Λε Μαν

Ανοιχτά μέτωπα στα πλέι-οφ τριών χωρών έμειναν μετά τους αγώνες το βράδυ της Τρίτης. Στην Τουρκία η Εφες Πίλσεν μετά τις δύο εντός έδρας ήττες (στην κοινή πάντως έδρα του Αμπντί Ιπεκτσί) από τη Φενέρμπαξε/Ούλκερ πήρε ρεβάνς με δική της εκτός έδρας νίκη με 98-91 στην παράταση (κανονικός αγώνας 75-75) και μείωσε τη σειρά των τελικών σε 1-2 (ο πρωταθλητής χρειάζεται τέσσερις νίκες). Κορυφαίος των νικητών ο Πρέστον Σούμπερτ με 28 πόντους, 27 είχε ο Μπούτσι Θόρτον ενώ ο Μιχάλης Κακιούζης έπαιξε πέντε λεπτά δίχως να σκοράρει. Από τη Φενέρμπαξε/Ούλκερ ξεχώρισαν οι Τουρκτσάν με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ και Σόλομον με 17. Στη Γερμανία η Αλμπα Βερολίνου ανέτρεψε ολοκληρωτικά το σκηνικό στους ημιτελικούς. Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 από την Τέλεκομ Βόννης, ισοφάρισε 2-2 με την εκτός έδρας νίκη με 62-52 και πλέον το 5ο και τελευταίο ματς θα γίνει στην έδρα της, στην Ο2 World Arena. Οι Τζένκινς με 14 και Τζέικομπσεν με 12 πόντους ξεχώρισαν από τους νικητές. Στη Γαλλία η Λε Μαν ισοφάρισε σε 1-1 την ημιτελική σειρά με την Ορλεάν νικώντας 71-61 εντός έδρας με ηγέτη τον Ντεγουόρικ Σπένσερ που είχε 21 πόντους ενώ οι Μπατίστα και Κοφί πρόσθεσαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.