Δευτέρα 25 Μαΐου 2009

Όργιο παραβάσεων στον 3ο τελικό στη Ρωσία!

Ο κακός... χαμός έγινε στον 3ο τελικό του ρωσικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Κίμκι και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην έδρα της πρώτης το μεσημέρι της Κυριακής. Η Κίμκι είχε το προβάδισμα με 67-64 λίγο πριν το φινάλε όταν ακριβώς με τη λήξη ο Ραιμούντας Σισκάουσκας σηκώθηκε για τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου προκειμένου να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση. Του έγινε φάουλ αλλά οι διαιτητές υποστήριξαν πως πρέπει να σουτάρει δύο βολές και όχι τρεις. Οι διαμαρτυρίες της ΤΣΣΚΑ έπιασαν τόπο και οι διαιτητές αποφάσισαν ως διά μαγείας να του δώσουν δικαίωμα και για τρίτη βολη αλλάζοντας την αρχική απόφασή τους. Αυτό έκανε έξαλλο τον Ιταλό τεχνικό της Κίμκι Σέρτζιο Σκαριόλο ο οποίος επιτέθηκε φραστικά στους διαιτητές που τον χρέωσαν με τεχνική ποινή δίνοντας επιπλέον δύο βολές στην ΤΣΣΚΑ. Ο Σισκάουσκας ευστόχησε στις δύο πρώτες βολές (του σουτ) μειώνοντας σε 67-66 αλλά όταν πήγε να σουτάρει την τρίτη και τις βολές της τεχνικής ποινής, οι διαιτητές αποφάσισαν ότι ο αγώνας... τελείωσε, πήραν τη μπάλα και έφυγαν κάνοντας, έξαλλους, αυτή τη φορά, τους ανθρώπους της ΤΣΣΚΑ. Οι φιναλίστ της Ευρωλίγκα κατέθεσαν ένσταση για παράβαση κανονισμών, μία ένσταση που εκδικάσθηκε το μεσημέρι της Δευτέρας, λίγες ώρες πριν τον προγραμματισμένο για τις 18.00 (ώρα Ελλάδας) 4ο τελικό των πλέι-οφ στην έδρα της Κίμκι αλλά δεν έφερε τη δικαίωση της ΤΣΣΚΑ που είχε ζητήσει επανάληψη της αναμέτρησης. Δείτε το χαρακτηριστικό και αν μη τι άλλο... απολαυστικό βίντεο.