Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2009

Οι πρωταθλητές είναι εδώ...

Είναι ακόμη ζωντανή! Η Ρωσία ξεκίνησε τη δεύτερη φάση με μία τονωτική από κάθε άποψη (βαθμολογική και ψυχολογική) νίκη επί της Κροατίας με 62-59 και μπαίνει γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην 8αδα αν και ξεκίνησε τη δεύτερη αυτή φάση δίχως νίκη. Ολα στο ματς κρίθηκαν στο φινάλε όταν η Κροατία είχε τις χειρότερες δυνατές επιθετικές επιλογές ειδικά στο τελευταίο λεπτό ενώ η Ρωσία παρότι έχασε τρεις βολές, ήταν εύστοχη με τον Φρίτζον και δίκαια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Η αναμέτρηση είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι αφού καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά άνω των 6 πόντων. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ (7-6 και 14-13 για την Κροατία) η οποία προηγήθηκε για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο με 21-10. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Μοζγκόβ και Κουρμπάνοβ για την ομάδα του Μπλατ που ξέφυγε 28-23 και έκλεισε το 20λεπτο στο 28-26. Η διαφορά ανέβηκε δύο φορές στους 6 πόντους για τη Ρωσία στην τρίτη περίοδο (36-30 και 42-36 στο 28ο λεπτό) αλλά ένα 10-3 σερί της Κροατίας την έβαλε για μία και μοναδική φορά στην πρωτοπορία του σκορ με 46-45 στο 32’. Η Ρωσία όμως αντέδρασε ψύχραιμα. Απάντησε με 6-2 σερί (51-48 στο 35’ με τον Μπίκοβ) και στο φινάλε με τον Φριτζόν να έχει 4/4 βολές έφτασε στην πολύτιμη νίκη αφού ο Κους αστόχησε σε νεκρό χρόνο σε σουτ απελπισίας.

ΡΩΣΙΑ: Βορόντσεβιτς, Κουρμπάνοβ 8, Μπίκοβ 9 (5 ριμπ., 7 ασίστ), Φρίτζον 9, ΜακΚάρτι 9, Σοκόλοβ 1, Βιάλτσεβ, Μόνια 2, Πονκρασόβ 4, Ζοζούλιν 2, Μοζγκόβ 18 (8 ριμπ.).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Ούκιτς 6, Κους, Πόποβιτς 6, Βούιτσιτς 3 (1/10 σουτ), Πρκατσιν, Ρόζιτς 2, Πλάνινιτς 12, Στόγιτς 3, Λόντσαρ, Μπάνιτς 11 (7 ριμπ.), Νίτσεβιτς 3, Κασούν 13 (6 ριμπ.).